Decyzja o kupnie auta zawsze wiąże się z potrzebami, a nie z tzw. widzi mi się. Osoby, które dojeżdżają do pracy autem, bądź w zupełnie innych celach często wyjeżdżają po prostu muszą kupić samochód. Generalnie nie istotne jest jaki samochód kupiliśmy, ale jaki jest jego stan techniczny na obecna chwilę, jak również dalsze dbanie o pojazd, aby służył nam jak najdłużej.
Mowa tutaj o ogólnych kwestiach tj. części, ogumienie, oraz wizerunek zewnętrzny i wewnętrzny. Jak wiadomo niedługo wejdziemy w okres letni. To czas wielu wyjazdów, nawet jeśli przez cały rok użytkujemy samochód wyłącznie do pracy. Latem częściej robimy sobie wypady za miasto czy na dłuższe urlopy. Dlatego, jeśli używamy opony letnie powinniśmy już dawno dokonać wymiany. Zimowe ogumienie musi leżakować do swojego sezonu. Aczkolwiek zanim włożymy je w pokrowiec powinniśmy dokładnie sprawdzić jego stan po zimie, oczyścić i zakonserwować. Dlaczego opony letnie na lato? Otóż jak sama nazwa wskazuje są one wyprodukowane z dużym naciskiem na temperatury i warunki atmosferyczne panujące w tym sezonie.
Różnice, których nie można nie zauważyć
Kiedy użytkujemy ogumienie letnie i zimowe, a przekroczymy czas wymiany sezonowej szybko zauważamy różnicę w komforcie jazdy. Auto absolutnie nie zachowuje się tak jak powinno. Wyraźnie odczuwamy, że opony, na których się poruszamy nie sprawdzają się w tych temperaturach czy warunkach atmosferycznych. W związku z powyższym termin wymiany opon z zimowych na letnie mimo, że nie jest wymagany powinien być z powodu bezpieczeństwa i komfortu jazdy przestrzegany. Warto również przedstawić kierowcom fakt, iż ogumienie letnie od zimowego różni się wieloma podstawowymi kwestiami. Przede wszystkim mieszanka gumy jest inna. Po drugie inny jest bieżnik. Te dwie rzeczy są bardzo ważne, gdyż w jednym i drugim przypadku producenci mają na uwadze ten sam cel, a mianowicie bezpieczeństwo i komfort jazdy. Fakt, iż obecnie mamy wiele producentów do wyboru. Niemniej właściciele samochodów wybierają swoje opony na podstawie indywidualnych przekonań. Generalnie trudno powiedzieć, które są lepsze czy gorsze. Z kolei można powiedzieć, że rezygnując z jednego kompletu opon całorocznych na rzecz dwóch kompletów sezonowych musimy dbać o nie tak samo. Sprawdzanie jakości bieżnika, to podstawa, ponieważ wiele wypadków zdarza się właśnie z powodu tzw. łysych opon. Zatem wracając do tematu różnic sama nazwa wskazuje, że latem jeździmy na letnich, a zimą na zimowych, ponieważ takie jest zastosowanie w ogumieniu sezonowym.
Co mówią fachowcy od motoryzacji?
Eksperci w dziedzinie motoryzacji są zdania, że zarówno opony sezonowe jak też całoroczne mają swoje zalety. To, na które się zdecydujemy jest wyłącznie naszą sprawą. Aczkolwiek musimy mieć na uwadze, że bez względu na sezon jakość ogumienia nie może być zła. Po pierwsze policja podczas kontroli zwraca na to uwagę, a po drugie grozi to kolizjami lub wypadkami. Tzw. łyse opony są niebezpieczne zarówno latem jak i zimą. Brak odpowiedniej głębokości bieżnika sprawia, iż przyczepność kół do podłoża jest żadna. Warto pamiętać, że bieżnik jest odpowiedzialny za dobrą przyczepność. Odprowadza wodę z kół i nie tylko. Fachowcy uczulają kierowców, aby nie jeździli na złej jakości ogumieniu. To niebezpieczne dla kierowców ich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli samochód nie jest własnością kierowcy, a tylko pojazdem służbowym kierowca ma prawo zwrócić na ten fakt uwagę swojemu pracodawcy, a nawet odmówić jakiegokolwiek kursu. Niektórzy zawodowi kierowcy obawiają się konfliktu z pracodawca, dlatego jeżdżą na złej jakości oponach. Bezpieczeństw jest najważniejsze dlatego jeśli pracodawca nie widzi problemu zużytego ogumienia, to kierowca powinien być nieugięty. Tym bardziej jeśli przewozi ludzi, tudzież jakieś niejednokrotnie wartościowe towary.