Zagraniczne wakacje samochodem

Kiedy zbliża się lato, zaczyna się planować swój urlop. Wówczas staje się przed kluczowymi pytaniami: gdzie jechać i jak się tam dostać. Rozważając te warianty, warto zastanowić się nad podróżą samochodem, która ma wiele plusów. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Co możesz w ten sposób zyskać? 

Jeszcze niedawno wakacje samochodem były jedyną dostępną opcję. Dzisiaj znacznie częściej wybiera się podróż samolotem — ma być szybciej i wygodniej. W rzeczywistości co do zasady jest jednak drożej, mało ekologicznie, a przy tym nie do końca wygodnie. 

5 powodów, dla których warto wybrać się na wakacje samochodem 

Lot samolotem to niesamowite przeżycie, którego zdecydowanie warto doświadczyć. To jednak również dużo stresu, wysokie koszty, konieczność przechodzenia przez stresujące kontrole i odprawy, a także liczne ograniczenia dotyczące np. tego, co można ze sobą zabrać na pokład. Podróż autem jest pod każdym z tych względów przyjaźniejsza dla podróżujących. Jakie są jej największe zalety? 

1. Możliwość zwiedzenia kilku krajów w drodze do tego docelowego 

Kiedy lecisz samolotem, możesz obserwować niesamowite widoki z góry. Jadąc pociągiem, możesz z kolei podziwiać to, co dzieje się za oknem. W każdym z tych wariantów nie możesz się jednak zatrzymać, aby zobaczyć coś z bliska. 

Z jazdą samochodem jest jednak inaczej. Możesz zaplanować trasę, która będzie wiodła przez stolice, turystyczne atrakcje czy widokowe trasy. W ten sposób, zmierzając do celu, będziesz też miał okazję do tego, aby po drodze sporo zwiedzić.

Aby trasa rzeczywiście umożliwiała odwiedzenie wielu miejsc, musi być odpowiednio zaplanowana. Nie wystarczy wpisać docelowego miejsca w nawigację. Najlepiej skorzystać z poradników znajdujących się w Internecie, na forach społecznościowych. Osoby, które wiele podróżują, często dzielą się tam swoimi doświadczeniami.

2. Większa elastyczność w podróży niż przy locie samolotem, jeździe pociągiem lub autobusem 

Pociąg, autobus czy samolot jeżdżą zgodnie z ustalonym harmonogramem. Aby nimi podróżować, musisz się do niego dostosować. Jesteś zobowiązany nie tylko do tego, żeby stawić się na lotnisku czy na płycie dworca o godzinie odjazdu. Co do zasady musisz pojawić się tam wcześniej, aby przejść przez odprawę czy zapakować swój bagaż.  

Jadąc autem, jesteś niezależny. Masz elastyczność dotyczącą tego, kiedy odjedziesz z danego miejsca, gdzie się zatrzymasz, jak długo potrwa przerwa i jak spędzisz czas pomiędzy kolejnymi odcinkami trasy. Swoboda i poczucie niezależności umożliwiają prawdziwy wypoczynek nawet w podróży. Pozwalają też uniknąć stresujących opóźnień. 

3. Oszczędności — zwłaszcza dla tych, którzy podróżują w grupach 

Bilet na samolot, autobus czy na pociąg po Europie to koszt średnio od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy (przy lotach samolotem) za podróż w jedną stronę i dla jednej osoby. Jeśli wybierzesz się na wakacje z rodziną czy z przyjaciółmi, zapłacicie najpewniej kilka tysięcy złotych za same bilety. 

Paliwo może kosztować podobnie lub być nawet tańsze. Wtedy wydatki podzielone na każdego uczestnika nie będą aż tak dużym obciążeniem lub wyrównają się z tymi za inne środki transportu. Ty przy okazji będziesz mógł też czerpać z innych zalet tego rozwiązania. 

Uwzględniając koszty podróży, warto pamiętać nie tylko o cenie paliwa. Winiety w Bułgarii czy w Czechach, czyli opłaty za jazdę autostradami, też będą wydatkiem. 

4. Pełen komfort i swoboda w samochodzie 

Jadąc samochodem, zwłaszcza SUV-em czy kilkuosobowym busem, pasażerowie mają dla siebie stosunkowo dużo miejsca. W samolotach tanich linii bardzo często go brakuje, więc kilkugodzinny lot może spowodować olbrzymi dyskomfort. W aucie dodatkowo można zamieniać się miejscami, robić przystanki na wyprostowanie nóg w dowolnym momencie i robić to, na co ma się ochotę — nie przejmując się tym, że może to przeszkadzać innym, obcym pasażerom. 

Jazda autem jest komfortowa szczególnie wtedy, gdy jedzie co najmniej dwóch kierowców i mogą się oni między sobą zmieniać. Dobrze jest mieć to na względzie, planując trasę.

5. Możliwość zabrania ze sobą rzeczy potrzebnych na całym wyjeździe 

Może się wydawać, że winiety na Węgrzech i w innych krajach, koszty paliwa, konieczność prowadzenia auta to duże wydatki i obciążenie. To jednak jednocześnie swoboda i elastyczność w każdym calu — również w kontekście zabrania ze sobą bagażu. Do samolotu możesz wnieść walizkę o określonych wymiarach i wadze. Dodatkowo możesz do niej włożyć do niej tylko określone rzeczy i konkretne pojemności w przypadku płynów. Auto daje znacznie większą swobodę i komfort tego, że można zabrać na urlop to, przy czym rzeczywiście najlepiej się zrelaksujesz.  

Powodów, dla których warto wybrać się na wakacje samochodem, jest kilka. W ten sposób możesz zwiedzić wiele krajów zamiast tylko jednego miejsca docelowego. Możesz też cieszyć się elastycznością, oszczędnościami, pełnym komfortem w czasie jazdy i możliwością zabrania wszystkiego, co będzie Ci potrzebne w czasie urlopu. Wszystko to sprawia, że jest to opcja warta rozważenia w kontekście tegorocznych wakacji, a także ogólnego trybu podróżowania. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ