Dla jednych wymiana oleju w skrzyni biegów to zabieg standardowy, który powinien być przeprowadzany regularnie, dla innych to niepotrzebny wydatek i strata czasu, tym bardziej jeśli dysponujemy skrzynią automatyczną. Jak jest naprawdę?
Prawda jest taka, że manualna skrzynia biegów jest bardziej odporna na zaniedbania ze strony właściciela niż automatyczna, jednak wymiana oleju jest konieczna, by cieszyć się nią dłużej, także w popularnych „automatach”. W przypadku skrzyni manualnej nieregularna lub żadna wymiana oleju nie przerodzi się w ruinę finansową, ale już zaniedbania w stosunku automatycznej skrzyni biegów są wysoce kosztowne i zdrowo potrafią nadszarpnąć nasz budżet. Co więcej, w niektórych starszych pojazdach naprawy są tak kosztowne, że aż nieopłacalne i trzeba liczyć się z zakupem nowej skrzyni. Chyba więc nie warto ryzykować.
Jak często wymieniać olej?
Przy wymianie oleju w skrzyni należy kierować się zasadą, że im nowszy pojazd, tym wymiany przeprowadzać trzeba częściej. W automatach pierwszy okres na zmianę to 60 tys. km. Następna wymiana po kolejnych trzydziestu tysiącach, itd. Powodem takiego stanu rzeczy jest niemożliwość usunięcia z „automatu” całego oleju bez rozbierania skrzyni „do rosołu”. Część zużytego płyny zostaje więc w środku. Wymianę oleju należy przeprowadzać w specjalistycznym warsztacie, gdyż tam dowiemy się też przy okazji w jakim stanie jest skrzynia biegów.
Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów?
Sprawdzanie poziomu oleju w skrzyni manualnej jest dość kłopotliwe i niewygodne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie tej czynności przy okazji wymiany oleju w silniku, kiedy samochód jest w warsztacie. Prawidłowy stan oleju poznamy, gdy po odkręceniu korka wlewowego jego poziom będzie sięgać wlewu. W przypadku pojazdu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów taki podobny do sprawdzania poziomu oleju w silniku – przy użyciu bagnetu znajdującego się na skrzyni biegów. Pamiętajmy, by stosować wyłącznie olej dostosowany do konkretnego typu skrzyni, najlepiej ten zalecany przez producenta samochodu.