W sytuacji, gdy kierujący pojazdem bierze udział w kolizji lub wypadku z winy innego kierowcy, może otrzymać bezgotówkowo samochód zastępczy z OC sprawcy. To możliwe niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie!
Przez długi czas kierowcy walczyli z ubezpieczycielami o zwrot kosztów za wynajęcie auta zastępczego użytkowanego na czas naprawy uszkodzonego w kolizji lub wypadku samochodu. Do niedawna firmy zwracały pieniądze tylko tym osobom, które udokumentowały, że wykorzystują auto do prowadzenia działalności gospodarczej. Uchwała Sądu Najwyższego z listopada 2011 roku wskazuje jednak, że także osoba prywatna ma prawo żądać pojazdu zastępczego. Co więcej, ubezpieczyciel nie może uchylać się od pokrycia kosztów za samochód zastępczy wtedy, gdy poszkodowany może korzystać z transportu publicznego.
Jeżeli miało miejsce zdarzenie drogowe, które spowodowało, że twoje auto nie nadaje się do użycia i wymaga napraw lub też może być tylko przeznaczone do kasacji, możesz otrzymać samochód zastępczy. Samochody te udostępniane są przez niektórych ubezpieczycieli, ale również można skorzystać z nich w wypożyczalniach aut czy nawet w salonach dealerskich oferujących takie usługi – wystarczy tylko złożyć odpowiednie oświadczenie, aby móc korzystać z pojazdu bezgotówkowo.
Ubezpieczyciel sprawcy wypadku lub kolizji ma obowiązek pokryć koszty wynajmu pojazdu z polisy OC sprawcy – dotyczy to całego okresu wyłączenia uszkodzonego pojazdu z użytkowania lub okresu do zakupu nowego pojazdu z zastrzeżeniem, że naprawy lub poszukiwanie nowego auta nie mogą być opieszałe, czyli przeciągać się w nieskończoność.
Zatem jeżeli interesują cię samochody zastępcze w Warszawie lub w innym mieście, możesz wynająć je również bezgotówkowo. Nie daj się omamić ubezpieczycielowi, który mówi, że nie możesz skorzystać z takiej opcji. Wybierz usługi wynajmu bezgotówkowego, przekazując formalności wypożyczalni lub innej firmie wynajmującej auta – jej obowiązkiem będzie wtedy dochodzenie zwrotu kosztów.