Czy auto potrzebuje regeneracji turbosprężarki?

Co prawda turbosprężarki są prostymi i bardzo solidnymi mechanizmami zaprojektowanymi do bezawaryjnego działania przez cały okres eksploatacji silnika, z którym współpracują, jednak istnieją różne przyczyny ich uszkodzeń związane z nieprawidłową eksploatacją przez użytkownika. Niestety, wiele osób eksploatuje silniki w sposób nieprawidłowy, a wynikiem tego są częste awarie turbin. W przypadku pogorszenia jakości, zużycia lub awarii istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zakup i montaż nowej turbosprężarki, który wiąże się z dużymi kosztami. Drugim rozwiązaniem jest regeneracja turbosprężarki. Jest to o wiele tańszy proces, którzy przywraca pełną sprawność urządzenia. Konieczne jest zachowanie właściwych procedur oraz najwyższej staranności wykonywanej pracy.

Czy regeneracja jest skuteczna?

Regeneracja jest tanim rozwiązaniem, które może być skuteczne jeśli wszystkie etapy procesu są wykonane bardzo dokładnie. Jest to całościowy proces, który obejmuje wymianę wszystkich zużywających się elementów, nawet jeśli ich stan nie budzi zastrzeżeń. Większość firm zapewnia roczną gwarancję na wykonywane usługi z zakresu regeneracji turbosprężarek, jednak sprzęt taki będzie działał niezawodnie przez dłuższy czas, jeśli będzie właściwie eksploatowany.

Kiedy należy oddać turbosprężarkę do regeneracji?

Generalnie żywotność turbosprężarki obejmuje średnio poziom 100 tysięcy kilometrów. Typowym objawem zużycia turbosprężarki jest biały gęsty dym wydostający się z rury wydechowej pojazdu z silnikiem benzynowym w przypadku mocnego obciążenia silnika. Taki stan rzeczy jest spowodowany obecnością oleju w układzie dolotowym, a to z kolei jest spowodowane nieszczelną turbosprężarką. W pojazdach z silnikami Diesla, dym ma kolor czarny. Urządzenie należy oddać do regeneracji jeśli turbina pracuje z nietypowym dźwiękiem, takim jak świst lub syk.

Proces regeneracji turbosprężarki

Regeneracja ma na celu przywrócenie pierwotnych właściwości turbosprężarki, dzięki którym odzyska swoje początkowe parametry, sprawność oraz niezawodność. Proces ten różni się w zależności od stosowanego sprzętu oraz od rodzaju turbosprężarki oddawanej do regeneracji.

We wszystkich procesach regeneracji elementami wspólnymi są czynności związane z demontażem turbiny na części pierwsze, określenie stopnia ich zużycia oraz wymiana zużytych elementów. Procesem wspólnym jest również piaskowanie pod dużym ciśnieniem. Turbosprężarki są również poddawane testom szczelności, a następnie są one wyważane.

Oczywiście jak najbardziej warto korzystać z regeneracji, która jest tańsza od zakupu nowej turbosprężarki, jednak warunkiem jest wykonanie tego procesu przez wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, którzy dysponują odpowiednim wyposażeniem.

Artykuł przygotowany przez firmę: naprawaturbosprezarek.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ