Klucz do kół jest elementarnym składnikiem wyposażenia samochodu, a jednak często nie zastanawiamy się w ogóle nad jego istnieniem. Dopiero w krytycznej sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni do jego użycia, dowiadujemy się o jego zastosowaniach. Warto być w tej materii przewidywalnym i zaznajomić się z podstawowymi rodzajami kluczy – zapewni nam to bardziej komfortową i efektywną pracę z tym urządzeniem, gdyby zaszła taka konieczność.
Klucze ręczne
Podstawowy klucz do kół, najpopularniejsza wersja tego narzędzia. Dołączane do samochodowego wyposażenia przez producenta bywają jednak, delikatnie mówiąc, średniej jakości. Jakość materiału z którego są wykonane oraz ich wytrzymałość nie zawsze pomoże nam odkręcić koło, szczególnie w trudnej sytuacji na drodze. Grozi to także powyginaniem lub nawet połamaniem śrub mocujących koło, szczególnie jeśli śruby są „zapieczone”. Klucze oryginalne mają najczęściej zbyt krótkie ramię i jest to raczej mało pomocna cecha, jeśli chodzi o wymianę koła. Dobrze byłoby więc zainwestować w solidny klucz teleskopowy, dzięki któremu można odkręcić nawet najbardziej oporne śruby, szczególnie te dokręcone „na siłę” w warsztacie lub zakładzie wulkanizacyjnym kluczem pneumatycznym, zamiast dynamometrycznym, co się jeszcze często zdarza.
Klucze elektryczne
Niezła alternatywa dla klucza ręcznego, standardowego. Występuje w postaci sieciowej (230V) oraz akumulatorowej, znormalizowanej (12V), w której możemy podpiąć klucz do gniazdka zapalniczki. Działa podobnie jak wkrętarka. Wersja akumulatorowa idealnie sprawdza się w miejscu, gdzie nie ma dostępu do zasilania, w terenie lub na trasie, tym bardziej, że producent wyposaża taki klucz w dwa akumulatory. Kluczem elektrycznym zaoszczędzimy sobie wysiłku, ograniczając „szarpanie się” się z kołem do minimum.
Klucze pneumatyczne
Najskuteczniejsze w walce ze śrubami. Są to klucze profesjonalne, najczęściej używane w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. Do ich działania koniecznym warunkiem jest posiadanie wydajnego kompresora zasilającego taki klucz. W zestawie z kluczem pneumatycznym, producenci dodają zazwyczaj bogaty wybór końcówek, które umożliwiają odkręcenie wszystkich typów śrub. Bardzo przydatny, jeśli sami wykonujemy różne czynności przy samochodzie, ze względu na różne zastosowania (malowanie, pompowanie).