Polerujemy na błysk

Większości dumnych posiadaczy samochodu wydaje się, że mycie i woskowanie auta wystarczy, żeby utrzymać jego lakier w dobrym stanie. Nie do końca tak jest. Karoseria po jakimś czasie traci blask, a lakier matowieje, pojawiają się też mniejsze lub większe pęknięcia. Warto więc zastanowić się nad zabiegiem, który skutecznie zadba o piękny wygląd naszego auta. Taką czynnością jest polerowanie.

Jak samemu wypolerować auto?

Ręczne polerowanie, w odróżnieniu od mechanicznego, jest mało inwazyjne dla lakieru i nie wymagania posiadania do pracy nad karoserią specjalnych narzędzi i fachowych umiejętności. Świetnie sprawdza się w wypadku niewielkiego zużycia powłoki, ponieważ nie potrzebuje wtedy agresywnego traktowania jej szlifierkami. Do naszego wyposażenia potrzebujemy tylko padów oraz pasty polerskiej. Szybko można się nauczyć polerować ręcznie i przyjaźnie dla auta.

Polerowanie zaczynamy od wcześniejszego dokładnego umycia samochodu. Po umyciu możemy jeszcze potraktować karoserię specjalna glinką, przecierając nią powierzchnię karoserii po umyciu. Dzięki temu z powodzeniem pozbędziemy się resztek zanieczyszczeń. Po glinkowaniu konieczne jest ponowne umycie samochodu – dla pewności, że nie zostało żadne ziarenko mogące porysować powłokę.
Po umyciu i osuszeniu samochodu, oklejamy taśmą zabezpieczającą plastiki, elementy chromowane raz reflektory w celu zabezpieczenia przed zabrudzeniem pastą polerską. Następnie, stosując miękki pad oraz pastę o niskiej ścieralności, zaczynamy proces polerowania na niewielkiej płaskiej powierzchni. Pastę wcieramy nie za mocno, za to dokładnie. Nadmiar pasty usuwamy ściereczką z mikrofibry. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, to zmieniamy pady na te o bardziej agresywnej ścieralności.

Polerowanie ręczne jest dość mozolne, jednak efekty potrafią przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Jest zarazem dość proste i niewymagające specjalistycznej wprawy. Materiały do przebiegu naszego procesu (glinka, pady i pasta) są tanie i powszechnie dostępne. Należy pamiętać, by nie polerować samochodu zbyt często, ponieważ podczas zabiegu, jakby nie było, ścieramy powierzchnię lakieru. Za to poprawnie wykonywane polerowanie raz na jakiś czas potrafi dodać nieprzeciętnego blasku naszemu samochodowi, a nam zapewni trochę rozrywki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ