Jak samemu oczyścić klimatyzację?

Przegląd klimatyzacji powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku. O ile układ nie wymaga fachowej naprawy, to niekoniecznie musimy udawać się do wyspecjalizowanego serwisu. Sami również możemy zadbać o sprawną klimatyzacje za pomocą kilku prostych sposobów.

Spray

Czyszczenie klimatyzacji tą metodą jest proste oraz ekonomiczne. Całkowity koszt inwestycji to kilkanaście złotych, ponieważ tyle kosztuje preparat odgrzybiający w sprayu. Sam proces oczyszczania można przeprowadzić na dwa sposoby: albo od strony silnika, albo wewnętrznie – od strony kokpitu. Szczegółowe instrukcje „krok po kroku” są umieszczone na etykiecie pojemnika z preparatem. Najważniejsza w tej metodzie jest nasza dokładność, bowiem to od niej zależy czy płyn dostanie się w newralgiczne miejsca likwidując grzyb i drobnoustroje.

Ultradźwięki

Tutaj płyn z substancją chemiczną jest dozowany za pomocą ultradźwiękowego odgrzybiacza przy pomocy specjalnego wentylatora. Rozpylony środek nie tylko niszczy drobnoustroje i grzyby, lecz niweluje przy okazji przykre zapachy w samochodzie, co jest ważne np. dla osób palących. Metoda jest bardzo skuteczna przez to, że para środka chemicznego ma formę mikroskopijnych cząsteczek, co pozwala na dokładne dotarcie do wszystkich zakamarków układu klimatyzacji w naszym samochodzie. Sam proces odgrzybiania jest niezwykle prosty. Ustawiamy urządzenie w samochodzie i włączamy klimatyzację w cyklu obiegu wewnętrznego. Po ok. pół godzinie wyłączamy urządzenie i wietrzymy samochód.

Odgrzybianie ozonowe

Jest metodą skuteczną, ale niestety dość drogą, ze względu na cenę urządzenia. Ogromnym plusem jest brak jakichkolwiek środków chemicznych. Urządzenie (odgrzybiacz) wytwarza ozon poprzez wykorzystanie promieni UV i wysokiego napięcia, który dociera do bardzo trudno dostępnych miejsc w układzie klimatyzacji, niszcząc drobnoustroju i niwelując nieprzyjemne zapachy. Wystarczy umieścić urządzenie na desce rozdzielczej, podłączyć do napięcia (gniazdo zapalniczki), uruchomić silnik i dać mu „popracować” kilkadziesiąt minut w szczelnie zamkniętym samochodzie. Po tym czasie urządzenie wyłączy się automatycznie, a my musimy tylko zadbać o jego wywietrzenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ