Czy warto zakładać gaz?

Przy obecnych cenach paliwa prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w instalację gazową LPG (mowa tu oczywiście o silnikach benzynowych). Czym jest dokładniej LPG, do jakich samochodów się nadaje i czy jest bezpieczna?

LPG a bezpieczeństwo

LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas) jest mieszanką przechowywanych pod ciśnieniem dwóch rodzajów gazu: propanu i butanu w postaci cieczy. Pozyskiwany jest z odwiertów gazu ziemnego, oraz uzyskiwany jako skutek uboczny rafinacji ropy naftowej. Do niedawna wielu fachowców odradzało montaż tego typu instalacji w samochodach. Powodem była rzekoma utrata mocy, i destrukcyjny wpływ LPG na silnik. Do tego doszło przekonanie o niebezpieczeństwie wybuchu butli z gazem podczas wybuchu. Okazało się, że wszystkie twierdzenia nijak mają się do rzeczywistości. Prawdą natomiast jest to, że odpowiednio dobrana i wyregulowana instalacja LPG nie ma większego wpływu na moc motoru, a konie „nie uciekają”. Całkowitą bzdurą okazuje się przekonanie o mitycznych wybuchach butli podczas wypadku. O wiele łatwiej uszkodzić zwykły bak z paliwem. Specjalna konstrukcja butli LPG praktycznie to uniemożliwia. Dodatkowo instalacja wyposażona jest w specjalny zawór, który podczas wypadku reguluje wydobywanie się gazu, w celu właśnie ochrony przed eksplozją.

Do jakiego silnika nadaje się LPG?

W praktyce do każdego. Każdy bowiem silnik benzynowy można wyposażyć w instalację LPG. Najczęściej są montowane w jednostkach o pojemności od 1.4 do 2 L. Należy pamiętać, że w przypadku nowych samochodów taka inwestycja będzie bardziej kosztowna, ze względu na zastosowanie specjalnych konstrukcji, dedykowanych jednostkom z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Dlatego w takim przypadku koniecznością jest poświęcenie trochę czasu w towarzystwie kalkulatora, żeby dokładniej sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w tego typu instalację. Jeśli bowiem dysponujemy silnikiem małej mocy i jeździmy okazjonalnie, to wyłożenie pieniędzy na LPG może okazać się posunięciem bezcelowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ