Kiedy wymienić płyny w samochodzie?

Wszyscy, jako kierowcy, zdajemy sobie sprawę z istnienia czegoś takiego jak płyny eksploatacyjne. Gorzej, że nie wszyscy potrafimy zadbać o ich regularną wymianę lub uzupełnianie. Często przypominamy sobie o nich dopiero po otrzymaniu odpowiedniego komunikatu postaci świecącej się kontrolki.

Olej silnikowy

To on jest odpowiedzialny jest za smarowanie silnika i narażony jest na pracę w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Olej silnikowy zbiera zanieczyszczenia w komorze silnika. Jego brak czy niewystarczająca ilość może doprowadzić do zatarcia się jednostki i jej całkowitym zniszczeniem. Olej ten powinno się wymieniać raz w roku, zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętać należy o uzupełnianiu jego stanu tylko olejem tego samego typu.

Olej w skrzyni biegów

Chociaż krąży wiele sprzecznych opinii o zasadności jego wymiany, to taka wymiana na pewno nie zaszkodzi. Wymienia się go rzadziej niż silnikowy – w granicach przejechanych 100 tys. km lub trochę wcześniej, jeśli posiadamy skrzynię biegów automatyczną.

Płyn hamulcowy

Już sama nazwa wskazuje jaką pełni funkcję. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych powinniśmy wymieniać przynajmniej co dwa lata (lub po przejechaniu 60 tys. km). Zaniedbanie wymiany płynu, nawet jeśli jego poziom w zbiorniku jest odpowiedni, będzie skutkowało utratą właściwości hamulców. Kolejnym niepożądanym efektem zaniedbywania regularnej wymiany będzie doprowadzenie tarcz i klocków do szybszej korozji.

Płyn chłodzenia

Podczas lat eksploatacji płyn chłodzenia traci, podobnie jak płyn hamulcowy, swoje właściwości, co może doprowadzić np. do jego zamarznięcia. Zalecany okres wymiany to dwa lata i dotyczy to także koncentratów.

Płyn wspomagania

Jest taki sam jak ten stosowany w automatycznych skrzyniach biegów i z taką samą częstotliwością należy go wymieniać. O konieczności jego wymiany będziemy „powiadomieni” sposobem pracy kierownicy, jeśli w porę go nie uzupełnimy.

Płyn do spryskiwaczy

Najczęściej uzupełniany w samochodzie. Nie wymienia się go, lecz uzupełnia. W tym wypadku należy pamiętać o dolewanie płynu zgodnego z warunkami pogodowymi. W okresie zimowym konieczne jest zastosowania płynu odpornego na ujemne temperatury.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ