Jak zamontować centralny zamek?

Każdy właściciel samochodu powinien posiadać samochód z centralnym zamkiem, sterowany pilotem – jego przydatność jest bezdyskusyjna. Centralny zamek jest urządzeniem pozwalającym na otwieranie i zamykanie wszystkich drzwi w samochodzie za pomocą jednego przycisku. Co jednak zrobić, gdy jednak takowego nie posiadamy? Nic straconego. Na motoryzacyjnym rynku z powodzeniem dostaniemy zestawy do łatwego montażu centralnego zamka, które pasują praktycznie do każdego modelu samochodu.

Ceny zestawów centralnego zamka z pilotem rozpoczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na kilkuset złotych. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia trzeba upewnić się, ile pilotów znajduje się w zestawie oraz czy możliwa jest integracja otwierania i zamykania drzwi z kierunkowskazami. Nie warto zawracać uwagi na sygnał dźwiękowy, nie jest on konieczny, a przez niemiły dźwięk, który emituje, może tylko wzbudzić do nas niechęć sąsiadów.

Zrób to sam

Najpierw należy dość dokładnie zapoznać się z instrukcją, aby ocenić czy nasze umiejętności w dziedzinie elektroniki są wystarczające do samodzielnego montażu. Jeśli ocenimy nasze kwalifikacje negatywnie lub stwierdzimy, że istnieje ryzyko nieprawidłowego zamontowania zamka, to trzeba będzie wysupłać jeszcze parę złotych z portfela i udać się do specjalisty w celu poprawnej instalacji. Trzeba bowiem zaznaczyć, że nieprawidłowy montaż urządzeń elektronicznych może spowodować w najlepszym wypadku nieprawidłowa ich pracę. Gorzej, kiedy dojdzie do zwarcia, którego finałem będzie pożar samochodu.

Podczas montażu konieczne będzie zabezpieczenie wszystkich połączeń za pomocą taśmy izolacyjnej. Następnie przygotowujemy sterownik zamka centralnego i przygotowujemy dla niego miejsce. Konieczne jest również jego unieruchomienie. Pamiętajmy cały czas, połączenia były dobrze zaizolowane. Jeśli pilot do sterowania zamkiem jest połączony kluczykami, a nasz samochód wyposażony jest w immobilizer, to należy także przełożyć transponder. W przeciwnym wypadku będziemy mieć poważny problem z uruchomieniem pojazdu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ