Jakość stosowanych paliw do zasilania pojazdu ma olbrzymi wpływ na jego funkcjonowanie, stan techniczny oraz stopień i prędkość zużycia poszczególnych elementów. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup różnego typu uszlachetniaczy, czyli preparatów przeznaczonych do aplikowania wraz z benzyną. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane środki oraz wskazujemy – które z nich pomogą Ci zachować swój pojazd w dobrej kondycji.
Dodatki do benzyny – dla prawidłowej pracy całego układu
Przez każdy układ samochodowy przepływają olbrzymie ilości paliw. Wraz z nimi, wewnątrz samochodu krążą rozmaite zanieczyszczenia, które mogą osadzać się na jego elementach konstrukcyjnych oraz poszczególnych urządzeniach. Ponadto, w trakcie zwykłej pracy pojazdu mogą powstawać tak zwane nagary, czyli osady obecne w komorach spalania i tłokach silnikowych. Na nagary składają się przede wszystkim cząstki paliwa oraz oleju samochodowego, które nie zostały usunięte poza układ.
Wszystkie te elementy powodują powolne zużywanie się układów, a wraz z upływem czasu mogą doprowadzić do wystąpienia różnego typu usterek. By uniknąć efektów destrukcyjnego wpływu paliwa na samochód, stosuje się właśnie uszlachetniacze. W sklepach motoryzacyjnych znajdziesz dziesiątki, a nawet setki dostępnych produktów, różniących się sposobem oddziaływania oraz uzyskiwanymi za ich pomocą rezultatami.
Warto stosować uszlachetniacze, jeśli tylko zależy Ci na ograniczeniu ilości powstających usterek, polepszeniu warunków pracy silnika, a w rezultacie – na wydłużeniu żywotności danego pojazdu. Warto przy tym podkreślić, że stosowanie uszlachetniaczy może doprowadzić do poprawy wydajności całego układu, a tym samym – pomóc także w obniżeniu ilości zużywanego paliwa.
Zakup uszlachetniaczy do paliwa – krok po kroku
Przystępując do zakupu uszlachetniacza do paliwa, warto zainteresować się przede wszystkim dwoma głównymi sprawami. Pierwszą jest producent interesującego Cię preparatu. Odradzamy sięganie po produkty pochodzące od niesprawdzonych lub mało znanych dostawców. O wiele lepszym wyborem będzie uszlachetniacz do benzyny pochodzący od znanego i popularnego producenta.
Zamierzony sposób oddziaływania to druga ważna sprawa. Warto wybierać uszlachetniacze, które będą kompensować niedostatki lub słabe strony Twojego pojazdu. Oczywiście, mowa przede wszystkim o uszlachetniacza do silników benzynowych. Pod tym względem, najczęściej uzyskiwanymi rezultatami są: poprawa jakości procesu spalania, przeciwdziałanie odkładaniu się zanieczyszczeń i osadów na elementach konstrukcyjnych układu, czyszczenie napędu z osadów już powstałych, hamowanie procesów korozji oraz zapobieganie ich dalszemu wystąpieniu, poprawa odporności na niekontrolowany zapłon (czyli zwiększenie tzw. liczby oktanowej).
Warto przy tym podkreślić, że nawet w najlepiej zakonserwowanych układach wciąż znajduje się duża ilość osadów i zanieczyszczeń. Ponadto, w każdym paliwie występuje choćby znikoma ilość wody, która wywołuje negatywny wpływ na poszczególne elementy układu. W rezultacie uszlachetnianie paliw wydaje się wyborem zawsze słuszny, niezależnie od modelu Twojego pojazdu oraz preferowanego stylu jazdy.