Każdy samochód posiada właściwie dobrany przez producenta rozmiar opony. Jest on związany z rocznikiem samochodu, jego modelem, a także mocą. Nie powinno się zakładać opon mniejszych niż fabrycznie. Można natomiast montować opony większe, jednak trzeba trzymać się pewnych zasad. Jeżeli chcemy właściwie dobrać inny rozmiar niż zalecany, istotne będą dla nas informacje, które dotyczą rodzaju samochodu, rodzaju silnika, czy rozmiaru felgi. Opona powinna posiadać także taką samą strukturę (radialną lub diagonalną). Musi także mieć ten sam indeks nośności i prędkości.

Jak wybrać właściwą oponę?

Aby właściwie dobrać opony do swojego samochodu, należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy: jakie będą warunki użytkowania samochodu, jaki jest klimat w miejscu zamieszkania oraz rozmiar opony.

Właściwy rozmiar

Gdy dobieramy oponę, musimy się upewnić, że jest ona w takim samym rozmiarze, jak ta z pierwszego wyposażenia samochodu.

Rozmiar znajduje się z boku opony. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do rozmiaru, należy sprawdzić w instrukcji auta lub skorzystać z wyszukiwarki opon, znajdującej się na wielu stronach internetowych. Można także poradzić się fachowców.

Najważniejsze cechy nowej opony

Istotne jest to, jaki jest nasz styl jazdy. Czy prowadzimy spokojnie czy może w bardziej sportowym stylu. Ważne jest także to, gdzie będziemy jeździć: czy po mieście czy może w dalsze trasy. Musimy także określić na czym nam zależy przy wyborze opony: by na przykład wpływał na mniejsze zużycie paliwa, czy dobrze sprawowała się na mokrej nawierzchni.

Kolejnym kryterium jest także to, ile chcemy wydać na naszą oponę. Oczywiście im wyższa jakość, tym wyższa cena. Często jednak zdarza się tak, że płacąc więcej, tak naprawdę zaoszczędzimy poprzez dodatkowe korzyści, na przykład ekologiczne opony będą minimalizowały zużycie paliwa.

Opony dla pojazdów terenowych

Pojazdy z napędem 4×4 powinny posiadać cztery takie same opony. Muszą mieć ten sam rozmiar, wzór bieżnika, markę, czy indeksy nośności i prędkości. Do wyjątków należą jednak sytuacje, kiedy producent zaleca montowanie innych opon na przedniej osi oraz innych na tylnej. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta.

Opony dla samochodów sportowych

Jeżeli posiadasz samochód sportowy, to opony, które wybierzesz winny zapewnić właściwy tor jazdy przy sporej prędkości.

A na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając opony do sportowego auta? Przede wszystkim powinny charakteryzować się doskonałą przyczepnością zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Takie warunki spełniają na przykład opony continental sport contact 5, które adoptują się do podłoża, dzięki temu zapewniają lepszą przyczepność oraz prowadzenie na zakrętach. Doskonale sprawdzają się podczas hamowania na suchej, jak również na mokrej nawierzchni.

Jazda po mieście

Gdy często jeździmy po mieście, pamiętajmy, aby sprawdzać ciśnienie w zimnych oponach. Róbmy to przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli ciśnienie w naszej oponie jest zaniżone, to wydłuży drogę hamowania przy mokrej nawierzchni, jak również zwiększy to zużycie paliwa.

Zatem gdy wybieramy opony do jazdy po mieście, zwróćmy uwagę na: trwałość, drogę hamowania, oszczędność paliwa oraz ciśnienie powietrza w oponach.

Podsumowanie

Wybierając opony do naszego samochodu, powinniśmy kierować się takimi czynnikami, jak: styl prowadzenia auta, rodzaj oraz moc samochodu, w jakich warunkach będziemy prowadzić samochód, czy w jak dalekie trasy będziemy nim jeździć. Ważne są także typy samochodów, dla których wybierać będziemy właściwe opony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ