Opony całoroczne - czy warto w nie inwestować?

Wymiana opon w samochodzie to rzecz konieczna, gdyż podobnie jak wszystkie inne eksploatowane elementy, ulegają one stopniowemu zużyciu. Większość kierowców posiada dwa zestawy opon – letnie i zimowe, które okresowo należy sprawdzać pod kątem ich dalszej przydatności. Tylko niektórzy kierowcy decydują się na zakup opon całorocznych. Czy warto iść w ich ślady?

Letnie i zimowe

Aż do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku praktycznie nie istniały opony letnie i zimowe, a jedynie całoroczne. Jednak ostatnia dekada XX wieku przyniosła zmianę i powstały mieszanki gum specjalnie dostosowanych do warunków pogodowych. Dopiero od tej pory kierowcy zaczęli posiadać dwa zestawy opon i taka tendencja utrzymuje się do dziś.

Posiadanie dwóch zestawów opon w dzisiejszych czasach przekłada się na bezpieczeństwo i zmniejszenie kosztów eksploatacji auta. Jazda na oponach letnich zimą oznacza bowiem małą przyczepność, a co za tym idzie, grozi wpadnięciem w poślizg. Jazda na oponach zimowych latem również nie gwarantuje dobrej przyczepności, zwłaszcza w czasie deszczu, a dodatkowo przyczynia się do zwiększenia ich zużycia.

Opony całoroczne

Odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony tych, którzy nie chcą dwa razy do roku zmieniać opon, są produkty całoroczne. Z początku nie były one najlepszym rozwiązaniem, jednak postępująca technologia sprawiła, że używane do ich produkcji mieszanki są znacznie lepiej dostosowane do różnorodnych i zmiennych warunków.

Przed oponami całorocznymi stawiane są ogromne wyzwania, gdyż na przykład powinny jednocześnie znosić wysokie i niskie temperatury. Na szczęście dla najnowszych mieszanek przedział od -20 do +30 stopni nie stanowi już takiego problemu i w każdej z tych temperatur jest osiągana optymalna przyczepność. Zachowują się także dobrze w obliczu śniegu i błota pośniegowego albo opadu deszczu. Decydując się na nie, warto poszukać sprawdzonych rozwiązań, takich jak N’Blue 4 Season marki Nexen. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ich parametry rzeczywiście będą dobre.

Dla kogo sprawdzą się opony całoroczne?

Całoroczne ogumienie niestety nie jest w stanie zachować idealnych parametrów przy skrajnych warunkach atmosferycznych albo wymagającej, agresywnej jeździe. Ze względu na konieczność zachowania dość dużej głębokości bieżnika, nie nadają się one także dla osób, które często udają się w trasy, nie bacząc na pogodę.

Z kolei w przypadku osób, które rocznie pokonują niewielką ilość kilometrów na trasach miejskich, opony całoroczne mogą być w zupełności wystarczające. Łagodna jazda albo użytkowanie opon jedynie od przypadku do przypadku to także argumenty przemawiające na korzyść całorocznego ogumienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ