Odzież termoaktywna na motocykl

Ludzki organizm podczas jazdy motocyklem wystawiony jest na skrajne warunki pogodowe. W cieplejsze dni słońce może bardzo nagrzać organizm, z kolei jesienią wiatr i niska temperatura błyskawicznie wychładzają kierowcę. Motocykliści szukają więc skutecznych sposobów, które pozwolą im na ogrzanie się podczas jazdy w chłodniejsze dni lub schłodzenie ciała w czasie upałów. Takim sposobem jest jazda w odzieży termoaktywnej. Co warto o niej wiedzieć?

Odzież termoaktywna (znana również jako bielizna termoaktywna) to część ubrania, które zakłada się bezpośrednio na skórę. Wykonana jest z przyjaznego materiału, który trwale przylega do ciała. Ma wszechstronne zastosowanie i cieszy się uznaniem nie tylko wśród motocyklistów – termoaktywną odzież ubierają między innymi sportowcy (profesjonaliści i amatorzy) podczas jesiennych czy zimowych treningów.

Jaką rolę pełni odzież termoaktywna podczas jazdy motocyklem?

Tego rodzaju bielizna wykonana jest z materiałów, które utrzymują ciepłotę wewnątrz ubrania. Pozwala zatem na zachowanie optymalnej temperatury ciała w czasie jazdy motocyklem. Natomiast jeżeli ubierzesz ją w upalne, słoneczne dni, to ochronisz organizm przed przegrzaniem. Nadmiar ciepła i wilgoci będzie usuwany przez strukturę materiału, tworząc regulację termiczną.

Z kolei podczas bardzo chłodnych dni, którym często towarzyszy np. wiatr, odzież termoaktywna pozwoli Ci utrzymać wyższą temperaturę organizmu. Ciało się nie wychłodzi, bo materiał nie będzie przepuszczał chłodnego powietrza. Takie rozwiązanie idealne jest np. na jesienną końcówkę sezonu motocyklowego, gdy temperatura sięga maksymalnie kilkunastu stopni Celsjusza, ale warunki pogodowe pozwalają na swobodną jazdę.

Odzież termoaktywną warto z kolei zostawić w domu, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest optymalna. Jazda w słonecznej pogodzie i około 20-25 stopniach Celsjusza nie wymaga dodatkowej ochrony termicznej, a bielizna będzie powodowała tylko dyskomfort i zmęczenie organizmu.

Pamiętaj, żeby odzież termoaktywną nosić zgodnie z zaleceniami producenta. Np. wielu z nich wskazuje na konieczność wkładania koszulki w spodnie w czasie chłodniejszych dni tak, aby zachować ścisłą izolację temperaturową.

Z czego składa się zestaw bielizny termoaktywnej?

Na pełen zestaw odzieży regulującej temperaturę składa się kilka różnego rodzaju elementów. Jakich?

  • Koszulka termoaktywna – element zakrywający m.in. korpus i ramiona. Koszulki występują w różnych wariantach. Niektóre mają krótkie rękawy, a inne (takie jak np. REBELHORN THERM II) w pełni osłaniają ręce, gdyż ich rękaw sięga praktycznie do nadgarstków.
  • Spodnie termoaktywne – w pełni przylegają do ciała i skutecznie osłaniają łydki, uda i części w okolicach miednicy. To bardzo ważny element termoaktywnego zestawu, gdyż długa podróż motocyklem może mocno przegrzać lub ochłodzić dolne partie ciała!
  • Kominiarki termoaktywne – polecane zwykle na chłodniejsze dni. Tego typu odzież dodatkowo zabezpiecza głowę przed skrajną temperaturą. Pamiętaj, że kominiarka musi być wykonana z bardzo przyjaznego materiału, aby nie powodowała dyskomfortu i ucisku w czasie jazdy!
  • Dodatkowe akcesoria – tu możemy polecić m.in. skarpety termoaktywne, kominy zabezpieczające szyję, a także dodatkowe chusty. Zwykle stosowane są w zimniejsze dni.

Jeżeli chcesz zachować pełną ochronę przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu, najlepiej stosuj wszystkie wymienione. Możesz jednak dostosować skład zestawu do swoich potrzeb np. gdy posiadasz ocieplany kask, nie musisz w chłodniejsze dni jeździć w kominiarce. Z kolei jazda w dodatkowo docieplonej kurtce jesiennej na motocykl pozwala Ci zrezygnować z termoaktywnej koszulki.

Co jeszcze warto wiedzieć o termoaktywnych ubraniach?

Odzież motocyklowa regulująca temperaturę powinna być przede wszystkim noszona bezpośrednio na ciało, bez dodatkowych podkoszulek, koszulek czy legginsów. Ubrania termoaktywne na motocykl dostępne są zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Przed zakupem dokładnie skontroluj rozmiar – ten powinien być perfekcyjnie dobrany, bo zbyt ciasne elementy mogą uniemożliwić komfortową jazdę, natomiast zbyt duża odzież nie będzie pełnić termoregulacyjnej roli.

Ważny jest także sposób wykonania bielizny termoaktywnej np. odzież Rebelhorn nie będzie krępować Twoich ruchów, ponieważ jej szwy zostały umieszczone tak, aby nie podrażniać skóry. Z kolei materiał, z którego została uszyta, pozwala na intensywne użytkowanie, bez obaw o zniszczenie. Tego typu bielizna to dla motocyklistów tzw. druga skóra.

Na koniec pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na różnice między odzieżą termoaktywną i termiczną. Ta druga wyłącznie ociepla organizm. Nie ma więc zastosowania w upalne dni, a niekiedy może doprowadzić do zbytniego nagrzania ciała. Za to odzież termoaktywna to skuteczne i komfortowe rozwiązanie dla motocyklistów, którzy uwielbiają jeździć zarówno w czasie upałów, jak i w chłodniejsze dni. Świetnie sprawdzi się na początku sezonu ale również w trakcie październikowych wypadów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ