Skuter 50. Czy dla każdego?

0
4965

Skutery o pojemności silnika nie przekraczającej 50 cm3, to najtańsze jednoślady dostępne na rynku. Czy jednak są to jednoślady dla każdego? Czy zawsze są warte zainteresowania?

Niedrogie i powolne

Zgodnie z przepisami, dorosłe osoby do jazdy takim skuterem nie potrzebują prawa jazdy. Z powodzeniem mogą poruszać się nimi, w razie kontroli okazując wyłącznie dowód osobisty. Takie udogodnienie wiąże się jednak z jednym ograniczeniem. Skutery o pojemności 50 cm3 mają założoną blokadę, dlatego nie da się nimi jechać więcej niż 45 km/h. Blokadę rzecz jasna można zdjąć, wtedy skuter jest nieco szybszy, jednak taka ingerencja w układ napędowy jest nielegalna. W razie odkrycia takiej modyfikacji skutera, możemy narazić się na nieprzyjemności prawne. Nie oznacza to jednak, że z uwagi na ograniczoną maksymalną prędkość, należy rezygnować z zakupu takiego pojazdu. Taki skuter doskonale sprawdzi się tam, gdzie i tak nie można jechać szybciej.

Idealny w centrach miast

Mały skuter to jednoślad, który można polecić wszystkim poruszającym się po centrach miast. Z reguły centra miast są zakorkowane, więc trudno jechać szybciej. Skutery 50 sprawdzają się w takiej sytuacji po prostu idealnie. Są bardzo lekkie, niewielkie. Idealnie manewruje się nimi między samochodami. Poruszanie się takim skuterem po centrum miasta jest po prostu szybkie i bezproblemowe. W centrum miasta takim skuterem można szybciej dotrzeć do celu niż samochodem i oczywiście dużo szybciej niż pieszo.

Cena zakupu

Dużym atutem takich skuterów jest cena zakupu. Już za dwa, trzy tysiące złotych można zakupić nowy skuter 50. Pojazd z gwarancją, sprawny technicznie. Rejestracja a także ubezpieczenie takiego pojazdu również nie jest drogie. Można posunąć się do stwierdzenia, że koszt eksploatacji takiego skutera jest po prostu znikomy. Spalanie skutera o takiej pojemności również jest znikome, dlatego koszty paliwa, także są minimalne.

Konstrukcja pojazdu

Warto pamiętać, że skutery 50 to pojazdy wytwarzane przez różne firmy. Wiele z nich to skutery bardzo małe. Osoby dorosłe nie powinny ich kupować, bowiem szybko okaże się, że są to jednoślady dla nich zbyt ciasne. Jednak wśród skuterów 50, są także skutery nieco większe. Te można polecić osobom tęższym, wysokim. Nie będą czuć się na takim skuterze mało komfortowo. Z przyjemnością i pewnością będą pokonywać nimi długie kilometry.

Podsumowując

Skutery 50 nie są jednośladami przeznaczonymi wyłącznie dla młodzieży. Taki jednoślad to ciekawa alternatywa dla dorosłych mieszkających w centrach miast i przemieszczających się na niewielkich dystansach. W miastach takimi skuterami dużo łatwiej docierać do celu niż samochodami. Kosztują niewiele, eksploatacja kosztuje grosze. Automatyczna skrzynia biegów, w którą wyposażona jest większość takich skuterów to komfort prowadzenia. Taki skuter i dla osoby dorosłej może być świetną alternatywą w stosunku do samochodu i szansą na oszczędzenie niemałych pieniędzy. Sprawdza się przy dojazdach do pracy, na zakupy i w wiele innych miejsc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ