numer VIN

Numer VIN ( z ang. Vehicle Identification Number) jest unikalnym ciągiem liter i cyfr służącym do identyfikacji pojazdu. Bardzo przydatny zwłaszcza przed zakupem samochodu, za jego pomocą możemy sprawdzić formalny stan pojazdu, jego bezwypadkowość, udział w akcjach serwisowych oraz czy nie widnieje na listach kradzieżowych zarówno w kraju jak również za granicą.

Numer VIN jest też niezbędny podczas rejestracji samochodu, ponieważ dzięki niemu możliwa jest unikalna identyfikacja pojazdu. W ramach porad motoryzacyjnych poniżej zostanie przybliżona jego specyfika.

Jak zbudowany jest numer VIN?

Numer VIN zazwyczaj składa się z 17 znaków – kombinacji cyfr i liter. Składa się na niego 3 główne sekcje:

 1. Światowy kod producenta – na jego podstawie można wywnioskować jakiej marki jest samochód, pierwszy znak określa rejon geograficzny z którego pochodzi model, drugi – konkretny kraj, a trzeci znak markę pojazdu.
 2. Kod określający pojazd – na jego podstawie można określić model pojazdu, pojemność silnika, rodzaj nadwozia, rodzaj skrzyni biegów oraz określić rodzaj paliwa (diesel lub benzyna),
 3. Kod określający unikalną identyfikację pojazdu – na jego podstawie można określić fabrykę w której powstał, rok jego produkcji oraz numer fabryczny. Zdarza się również, że na podstawie numeru fabrycznego można ustalić jaką kupujący wybrał wersję wyposażeniową oraz jakie dodatki zamówił.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Numer VIN w samochodzie zazwyczaj można znaleźć w komorze silnika na tabliczce znamionowej lub z specjalnej wnęce pod przednią szybą. Natomiast bezwzględnie powinien on się znajdować również w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Jakie oznaczenia mają konkretne marki?

Każdy producent ma indywidualny kod marki, poniżej kilka przykładowych najbardziej znanych marek:

 1. Audi – TRU
 2. BMW – WBA
 3. Chevrolet – 1GC
 4. Citroen – VF7
 5. Fiat – ZFA
 6. Ford – 1FB
 7. General Motors – 1G
 8. Honda – JH
 9. Jaguar – SAJ
 10. KIA – KN
 11. Mazda – JM
 12. Mercedes – WDB
 13. Nissan – JN
 14. Opel – WOL
 15. Peugeot – VF3
 16. Porsche – WPO
 17. Renault – VF1
 18. Suzuki – JS
 19. Toyota JT
 20. Volkswagen – WVW

Dekoder numeru VIN

Dekodowanie numeru VIN jest możliwe ręcznie, natomiast jest czasochłonne i wymaga dostępu do informacji konkretnego producenta – w przypadku dużej ilości numerów VIN do sprawdzenia jest to niewygodne rozwiązanie. W Internecie z kolei można w łatwy i szybki sposób zdekodować numer VIN i otrzymać pełną informację na temat konkretnego samochodu.

Czy można znaleźć część po numerze VIN?

Jedną z najbardziej precyzyjnych i najprostszych metod poszukiwania części jest właśnie szukanie za pomocą VINu. Po jego podaniu dostawca części ma pełen zestaw informacji na temat marki, modelu, rocznika, silnika i innych niezbędnych danych potrzebnych do znalezienia potrzebnych części.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ