Jaki akumulator do samochodu?

Wybór akumulatora do samochodu ma kolosalne znaczenie dla sprawności pojazdu i wbrew pozorom wcale nie jest to decyzja należąca do najłatwiejszych. Zastanawiając się nad tym, jaki akumulator powinieneś kupić do swojego auta, musisz wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych czynników. Jakich? Z pomocą przychodzi specjalnie przygotowany przez nas poradnik.

Decydując się na zakup nowego akumulatora do samochodu należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, decydujących nie tylko o tym, czy dany produkt będzie pasował do naszego pojazdu, ale też o tym jaka będzie jego wydajność. Zadając sobie pytanie, jaki akumulator do auta powinieneś kupić, musisz najpierw zweryfikować kilka ważnych informacji. Czy szukasz akumulatora AGM, żelowego czy zwykłego? O jakiej wielkości i pojemności? O jakiej mocy? Kupując akumulator musisz więc dobrze znać potrzeby swojego auta i pamiętać o uwzględnieniu najważniejszych parametrów technicznych, co pozwoli Ci dokonać satysfakcjonującego zakupu.

Jaki akumulator kupić?

Pomimo stale rosnącej oferty akumulatorów dostępnych na rynku, wybór odpowiedniego produktu wcale nie należy do najłatwiejszych. Przed podjęciem decyzji powinieneś przede wszystkim sprawdzić, jaki akumulator powinien być stosowany w Twoim aucie.

Po pierwsze, musisz wiedzieć jaka jest zalecana pojemność w amperogodzinach (Ah) oraz prąd rozruchowy (A). Warto przy tym zwrócić uwagę na normy, w starszych akumulatorach stosowane są normy SAE i DIN, a w nowszych normy EN. Pozornie taka sama wartość prądu rozruchowego w rzeczywistości będzie inna w starych i w nowych produktach. Wysoki prąd rozruchowy to parametr szczególnie ważny w akumulatorach przeznaczonych do samochodów z silnikiem Diesla, jeśli więc zastanawiasz się jaki akumulator kupić do Diesla, zwróć na to szczególną uwagę.

Po drugie powinieneś sprawdzić jak w Twoim samochodzie rozmieszczone są punkty mocowanie klem – tzn. po której stronie znajduje się plus i minus. Jest to o tyle istotne, że w coraz większej ilości nowoczesnych samochodów stosowane są niestandardowe rozwiązania montażu klem, jeśli więc jesteś posiadaczem nowego auta, dwa razy dobrze się upewnij.

Zastanawiając się nad tym jaki akumulator kupić do swojego samochodu, musisz rzecz jasna wziąć też pod uwagę jego wielkość i rozmiar. Poza tym powinieneś dowiedzieć się, jak długo akumulator, którym jesteś zainteresowany przechowywany był w sklepie. To istotna informacja, o której wiele osób zapomina, a kupując akumulator niestety nie można całkowicie zdać się na uczciwość sprzedawcy. Dlatego koniecznie sprawdź również napięcie kupowanego akumulatora –  nie powinno być niższe niż 12,5 V.

Czy warto patrzeć na firmę?

Pytaniem, które wielu nasuwa się na myśl jest to, czy podczas zakupu akumulatora warto patrzeć na firmę? Oczywiście, parametry techniczne i cena są najważniejsze podczas podejmowania decyzji zakupowej, ale marka również ma duże znaczenie. Tańsze, niemarkowe akumulatory zbudowane są bowiem z cieńszych płyt, dlatego ich żywotność często ogranicza się jedynie do okresu gwarancji. Ponadto kupując akumulator bezpośrednio u producenta, masz gwarancję, że będzie to akumulator nieużywany, a niestety doświadczenie pokazuje, że sprzedaż używanych akumulatorów jako nowych nie należy do rzadkości. Dlatego podejmując decyzję o tym, jaki akumulator kupić najlepiej sięgnąć po sprzęt producenta Twojego samochodu. Jeśli np. jesteś właścicielem Mazdy, to najlepszym wyborem będą właśnie oryginalne akumulatory Mazdy.

Więcej informacji: https://www.mazda.pl/serwis-i-akcesoria/czesci/akumulatory/

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ