Jak pompować opony samochodowe

Wśród kierowców krąży wiele nieprawdziwych teorii na temat tego, jak powinno przeprowadzane być pompowanie opon samochodowych. Natomiast w rzeczywistości kwestia jest bardzo prosta. Należy przestrzegać kilku zasad, a nasze koła zawsze będą w dobrym stanie technicznym i zapewnią bezpieczną podróż.

Ciśnienie ma bardzo duże znaczenie

Dla każdego modelu auta producent przewidział inne optymalne ciśnienie, jakie powinno być stosowane do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Informacja o właściwych parametrach znajduje się zarówno w instrukcji obsługi danego auta, jak i najczęściej na klapie zabezpieczającej wlew paliwa.

Wysokość ciśnienia w oponach z rozmaitych przyczyn zmniejsza się wraz z czasem, jaki minął, od kiedy przeprowadzane było ostatnie pompowanie opon samochodowych. Wpływ na to zjawisko ma temperatura zewnętrzna, eksploatacja auta oraz pokonany dystans. W związku z tym producenci opon zalecają sprawdzanie i uzupełnianie powietrza w kołach raz na 2 tygodnie – https://www.continental-opony.pl/samochod/technologia/wiedza-dotyczaca-ogumienia/jak-dbac-o-opony/cisnienie-w-ogumieniu

Czynność tą należy także wykonać przed każdym dłuższym wyjazdem, ponieważ niewłaściwe ciśnienie w kołach wpływa na wiele elementów prowadzenia auta. Do najczęściej wymienianych należą:

  • komfort jazdy,
  • charakterystyka prowadzenia auta,
  • stabilność pojazdu,
  • prawidłowe pokonywanie zakrętów,
  • przyczepność w trakcie hamowania.

Wszystkie te elementy są kluczowe, gdy bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo osób podróżujących autem, jak i innych użytkowników dróg.

Skutki niewłaściwego ciśnienia w kołach

Jeżeli pompowanie opon samochodowych jest przeprowadzane zbyt rzadko lub nieprawidłowo, to zagrożone jest nie tylko bezpieczeństwo podróżujących, ale i stan techniczny auta. Opony ze zbyt niskimi ciśnieniem mogą zsunąć się z obręczy, które ulegną uszkodzeniu. Także same opony nie najlepiej znoszą inne wartości ciśnienia, niż przewidział to ich producent.

Prawidłowe pompowanie opon samochodowych

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie kontroli ciśnienia. Należy pamiętać, iż podawane przez producentów wartości dotyczą zimnych opon. Opony rozgrzane podczas jazdy będą wskazywać wyższe wartości, dlatego kontrolę najlepiej jest przeprowadzać po krótkim postoju.

Następnie pompujemy opony do wartości ciśnienia podanych przez wytwórcę. W zależności od planowanego użytkowania auta, podawane są dane dla małego, jak i dużego obciążenia. Należy ten fakt wziąć pod uwagę podczas pompowania.

Tak przeprowadzone uzupełnienie ciśnienia w ogumieniu gwarantuje prawidłowe ich użytkowanie i długotrwałą bezproblemową eksploatację.  Sprawne opony są ważnym elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ