Czy można odzyskać OC po sprzedaży auta?

Sprzedałeś lub jesteś w trakcie sprzedawania samochodu, dla którego parę tygodni temu zakupiłeś polisę OC? Na pewno chciałbyś odzyskać pieniądze wydane na ochronę, z której nie będziesz korzystał. A może rozważasz przeniesienie polisy OC na nowy samochód? Sprawdź, czy masz do tego prawo. Przeczytaj, co zrobić, aby nie być stratnym.

Czy można zrezygnować z OC przed sprzedażą auta i odzyskać pieniądze?

W świetle prawa jesteś zobowiązany do sprzedaży samochodu wraz z ważną polisą OC. Podpisując umowę kupna-sprzedaży z nabywcą, powinieneś przekazać mu komplet dokumentów związanych z przynależnymi do auta ubezpieczeniami (przede wszystkim OC, ponieważ reszta jest fakultatywna).

Niestety może się zdarzyć, że koniec okresu ochronnego OC sprzedawanego samochodu wypadnie na krótko przed dokonaniem transakcji. Ponieważ w tym czasie właścicielem wciąż pozostajesz Ty, to właśnie Ty masz obowiązek przedłużenia polisy. W takiej sytuacji najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie użycie porównywarki ubezpieczeń i wybranie najtańszej oferty.

W świetle powyższych informacji na pewno domyślasz się już, że nie możesz zrezygnować z OC tuż przed sprzedażą, a tym bardziej po sprzedaży auta. Ma do tego jednak prawo kupujący. Zobacz, w jaki sposób może dokonać rezygnacji z OC: Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?.

Czy można zrezygnować z OC

Jak nie być stratnym na sprzedaży samochodu z nowym OC?

Są dwa sposoby, dzięki którym uchronisz się od straty pieniężnej w przypadku sprzedaży pojazdu mechanicznego z dopiero co zakupionym OC. Pierwszy z nich zakłada obdarzenie kupującego zaufaniem, więc sprawdzi się raczej podczas transakcji dokonywanej z kimś bliskim lub znajomym. Na drugi możesz się zdecydować nawet wtedy, gdy kupujący jest osobą nieznajomą, która odpowiedziała na ogłoszenie zamieszczone w internecie lub gazecie branżowej.

Pierwszy sposób – ten z zaufaniem – polega na słownym uzgodnieniu z nabywcą, że tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i zarejestrowaniu samochodu na swoje nazwisko zrzeknie się OC. Powinien tego dokonać w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Najlepiej będzie, jeśli razem udacie się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została wykupiona polisa OC. Nowy właściciel wypowie ją ze skutkiem natychmiastowym, Ty zaś odzyskasz kwotę odpowiadającą okresowi od dnia rozwiązania umowy z towarzystwem aż do dnia, w którym ochrona miała się zakończyć.

Drugi sposób to samodzielne obliczenie, ile wynosi koszt ubezpieczenia OC od teraz do zakończenia. Wyliczysz go procentowo z całego okresu, za który już zapłaciłeś składkę. Następnie uzyskaną kwotę doliczasz do ceny sprzedawanego samochodu, a w ogłoszeniu wyjaśniasz, dlaczego koszt zakupu auta jest wyższy niż w przypadku modeli o podobnych parametrach i w porównywalnym wieku.

Podwójna korzyść używania porównywarek ubezpieczeń

Podwójna korzyść używania porównywarek ubezpieczeń

Wspomnieliśmy, że podczas kupowania OC dla sprzedawanego samochodu warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Jest to narzędzie bezpłatne i łatwe w obsłudze. Dzięki niemu poznasz listę ofert różnych ubezpieczycieli i szybko ocenisz, która jest najlepsza i najtańsza.

To nie wszystko. Korzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń jest dobrym sposobem nie tylko na wybór taniego OC. Jeżeli w formularzu zaznaczysz więcej opcji, np. autocasco, NNW czy assistance, na liście ofert znajdziesz pakiety polis. Przy każdym pakiecie sprawdzisz zakres, cenę oraz dodatki, które oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe (np. ochronę zniżek, Bezpośrednią Likwidację Szkód, darmową Zieloną Kartę). Dzięki temu znajdziesz najlepsze ubezpieczenie dla swojego nowego auta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ