Jak holować przyczepę samochodową wygodnie i bezpiecznie?

0
1225

To, że jesteśmy dobrymi kierowcami samochodu osobowego, nie musi mieć wielkiego znaczenia w przypadku przesiadki na zestaw osobówka+przyczepa. To zupełnie inne wrażenia z jazdy i inne elementy istotne w kierowaniu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

Jak prowadzi się samochód z przyczepą?

Samochód holujący przyczepę, niezależnie od tego, czy to przyczepa lekka czy taka o wadze przekraczającej 750 kg, nie może przekraczać maksymalnej prędkości 90 km/h (na drogach dwujezdniowych). W przypadku dróg zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym maksymalna prędkość to 70 km/h, a w terenie zabudowanym, tak samo jak w przypadku samochodu osobowego, obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.

Poza tym jedną z ważniejszych zasad obowiązujących kierowcę holującego przyczepę jest zachowanie wyjątkowej płynności jazdy. Szczególnie ważny jest ten aspekt, kiedy mamy do czynienia z przyczepą bez hamulca najazdowego. Nie ma co ukrywać, że wiele jednak zależy od typu ładunku, który mamy zamiar przewozić. Inaczej będzie się prowadzić pojazd holujący przyczepę, na której przewozimy drewniane elementy, a inaczej przyczepę, na której spoczywa łódka czy motocykl. Wiele zależy nie tylko od wagi, ale również wysokości ładunku oraz rozkładu jego ciężaru. Wielu kierowców przyznaje, że w porównaniu z przyczepą jednoosiową, znacznie łatwiej jest manewrować i cofać przyczepą dwuosiową. 

Umiejętności ułatwiające holowanie przyczepy 

Aby bezpiecznie jeździć z przyczepą, trzeba po pierwsze się przyzwyczaić, a po drugie trochę poćwiczyć. Jeśli więc planujemy zakup przyczepy, a nie wiemy, jaką wybrać, warto udać się do sprzedawcy i poprosić o jazdę próbną. Czasem już po niewielkim dystansie pokonanym z przyczepą, będziemy wiedzieć, jaki typ przyczepy bardziej nam pasuje. W każdym przypadku przydaje się jednak umiejętność jazdy płynnej oraz ciągła świadomość tego, że jazda z przyczepą wydłuża drogę hamowania. Szczególnie kłopotliwym manewrem zawsze pozostaje cofanie z przyczepą. Zanim więc udamy się w dłuższą trasę, warto na parkingu poćwiczyć ten manewr. Zapanowanie nad pojazdem ciągnącym przyczepę wydaje się trudniejsze w przypadku bardzo precyzyjnych ruchów. Doświadczenie w prowadzeniu samochodów z jedno- i dwuosiowymi przyczepami zwykle zgadzają się z twierdzeniem, że precyzyjne manewrowanie ułatwia przyczepa dwuosiowa, zaś na dłuższych trasach lepiej często wypada jednoosiowa. 

Niezależnie od typu przyczepy, warto pamiętać o dodatkowych akcesoriach takich jak oświetlenie, pasy transportowe, koła podporowe czy części serwisowe.
Warto wybierać dostawców przyczep, którzy nie tylko dbają o najwyższą jakość swoich produktów, ale także dysponują szeroką wiedzą dotyczącą doboru przyczep, które odpowiadają w maksymalnym stopniu potrzebom kierowców. Przyczepy samochodowe Carro to jeden z tego typu rzetelnych dostawców. W ofercie firmy poza przyczepami jedno- i dwuosiowymi, znajdziemy także przyczepy specjalistyczne oraz szeroki wachlarz akcesoriów do przyczep samochodowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ