Kiedy wymienić wycieraczki?

Jak ważne są wycieraczki samochodowe, możemy najlepiej się przekonać podczas zimowych podróży. To właśnie zima jest ich największym wrogiem i powoduje ich szybką eksploatację. Szybsze zużycie objawia się niedokładnym usuwaniem brudu i wody z przedniej szyby i znacznym pogorszeniem widoczności kierowcy. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg. Zużyte wycieraczki powodują zmęczenie, dyskomfort i „umilanie” podróży mało ciekawymi odgłosami podczas pracy.

Pora wymiany wycieraczek nie jest odgórnie ustalana – wszystko zależy przecież od stopnia ich zużycia. Częściej wycieraczki będzie wymieniał np. mieszkaniec Dublina niż słonecznego Palermo. Przyjęło się jednak, że należy taką operację przeprowadzać co sezon.

Sygnałem do wymiany nowych „piórek” są przede wszystkim smugi na szybie, pozostawione przez wycieraczki nieradzące sobie ze zbieraniem brudu czy wody. Jeśli nie jest to spowodowane jakimś zanieczyszczeniem na ”piórkach” to świadczy już o ich wyeksploatowaniu. Innym z kolei objawem zużycia wycieraczek jest dodatkowo ich nierówna, niestabilna praca na powierzchni przedniej szyby, której zazwyczaj towarzyszą niepokojące dźwięki. Należy co jakiś czas przypatrzeć się dokładniej naszym wycieraczkom: jeśli zauważymy obecne ślady rdzy na metalowym stelażu, to bezwzględnie należy wymienić całe pióra, nie tylko gumowe elementy.

Przy zakupie nowych warto pokusić się o tzw. „wycieraczki płaskie”, których metalowe elementy są zatopione w gumie i ryzyko korodowania jest ograniczone do minimum. Są one więc o wiele bardziej żywotne, a stopień ich zużycia jest nieporównywalnie niższy od starych, opartym na tradycyjnym metalowym stelażu.

Wycieraczki są niedocenianym, a najciężej pracującym elementem samochodu. Warto o nie dbać i reagować przy pierwszych oznakach ich zużycia. Lepiej zaoszczędzić sobie nerwów podczas jazdy czy kosztów naprawy porysowanej szyby. Jednak najistotniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo, nie tylko nasze, ale także innych użytkowników dróg. Na tym elemencie nie ma co oszczędzać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ