Dodatki do diesla

Oferta dodatków do paliwa jest na rynku motoryzacyjnym niezwykle bogata. Biorąc jednak pod uwagę, że ich przeznaczaniem jest wymagający jakości silnik diesla, należy dokładnie sprawdzić czy dany produkt ma odpowiedni certyfikat. Łatwo bowiem „uszczęśliwić” nasz dieslowski motor dodatkiem, który tak naprawdę może go doszczętnie zrujnować.

Dodatki nie dla wszystkich

Popularnym dodatkiem do diesla jest depresator, którego zastosowanie zwiększa temperaturę wytwarzania parafiny. Jeśli temperatura w zbiorniku spadnie poniżej zera, to mając paliwo uszlachetnione depresatorem nie powinniśmy mieć większych problemów z uruchomieniem samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że depresator nie działa „doraźnie”. Zalety korzystania z jego właściwości będą mieć ci kierowcy, którzy stosowali ten dodatek regularnie, przy każdym tankowaniu w okresie jesienno – zimowym. Zastosowanie tego środka tylko jako antidotum – niestety nie pomoże. Jeśli nasz pojazd jest wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa, to nie kupujmy jakichkolwiek dodatków czyszczących układ. Inna sprawa, jeśli jesteśmy posiadaczami starszego samochodu. W tym wypadku o takie dodatki możemy się pokusić. Dzięki ich właściwościom zarówno układ paliwowy, jak i wtryskowy, zostaną pozbawione zanieczyszczeń, a stosowanie przyczyni się również do poprawy rozruchu silnika podczas mrozów. Szczególnie jeśli w układzie znajduje się woda.

Dodatki a moc silnika

Na rynku dostępne są również dodatki podnoszące moc, a dokładniej liczbę cetanową paliwa. Jego niska wartość powoduje dość ociężałą pracę silnika, natomiast zbyt wysoka utrudnia rozruch. Inną zaletą, obok podniesienia mocy, jest to, że dodatki takie zapewniają również czyszczenie oraz usunięcie wody z układu paliwowego. Trzeba zaznaczyć jednak, że dla posiadaczy kilkuletniego bądź nowego auta wyposażonego w silnik wysokoprężny, zaleca się dużą ostrożność w stosowaniu paliwowych dodatków. Mogą one czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Głównie dlatego, że zmiany w składzie paliwa zostaną rozpoznane przez komputer, który dostosuje pracę silnika do wprowadzonych przez dodatki zmian. Może się okazać, że po zastosowaniu dodatków komputer nie wykryje takich rzeczy, jak zbyt wysoka temperatura silnika, a to już jest bardzo poważna sprawa.

Najlepiej będzie przed zakupem zasięgnąć rady mechanika i skonsultować z nim zasadność użycia dodatków do paliwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ